Category Archives for News

Merit-Based Scholarships Announced

Merit scholarships recognize students with strong academic credentials. These are renewable scholarships that are automatically applied to any incoming student who meets all criteria.

Academic Excellence Scholarship: $5,000

Core composite score on 7th- or 8th-grade standardized testing is at 98th or 99th percentile

Principal’s Scholarship: $2,000

Core composite score on the 7th- or 8th-grade standardized testing is at 96th or 97th percentile

STEAM Scholarship: $1,000

Subtest score in science on the 7th- or 8th-grade standardized testing is at 90th percentile or higher

Students meeting the test score requirement must still meet all other criteria for acceptance to Ursuline Academy. For more information, contact Ursuline’s Admissions office at 314-984-2815 or sthomasson@ursulinestl.org.

Each scholarship is renewable for four years if the student maintains First Honors status.

Presentation of Academic Awards Earned in the 2017-2018 School Year

The Ursuline Scholars Award

Awarded to students who achieved a cumulative grade point average of 4.0 or better at the end of the 2016-2017 year.  The recipients of this award are presented a white sweater or a chevron if they have already earned a white sweater.

Class of 2018:  Morgan Bahr, Haley Baker, Emerson Brazile, Megan Catlett, Fiona Curran, Sarah Elbert, Lauren Heatherly, Marygrace Hummel, Julia Igel, Lily Kohlberg, Allison Kohne, Natalie McDonald, Abigail Mika, Meredith Miklos, Lauren Paszkiewicz, Clara Riggio, Kara Steinbrecher, Carrie Steingruby, Ashley Stephan, Isabella Sutterer, Sophia Torregrossa and Cara Westcott

Class of 2019:  Grace Breeding, Lauren Desmond, Molly Effer, Jessica Garcia, Molly Gerhardt, Anna Gonsalves, Jennifer Hessel, Katherine Horack, Emma LaMartina, Sophie Laposha, Phoebe Leon, Jane Leritz
Kathleen Mudd, Shelby Petrus, Anna Powell, Bess Ramsey, Lucie Ramsey, Caitlyn Reilly, Mallory Schanuel, Isabella Snyder, Reilly Steele, Abigail Tepen, Muiren Townsend, Elizabeth Trn, Grace Tvetene, Anna Vuch, Allison Walsh and Alyson Winkelmann

Class of 2020:  Chloe Baize, Kathryn Cody, Elizabeth Edmunds, Chloe Hayes, Amanda Kohne, Elizabeth Skoff, Claire Stinehart, Ashley Valentine, Brooke Westcott, Isabelle White, Erin Wurtsbaugh, Lauren Younger and Kelly Zipfel

The Principal’s Award for Academic Excellence

Awarded to students who achieved a semester grade point average of 4.0 or high for both semesters during the 2016-2017 year.  The winners of this award receive a pin with the lamp of wisdom in the center to be worn on their sweaters.

Class of 2018:  Morgan Bahr, Haley Baker, Emerson Brazile, Megan Catlett, Fiona Curran, Sarah Elbert, Julia Igel, Lily Kohlberg, Allison Kohne, Natalie McDonald, Abigail Mika, Meredith Miklos, Lauren Paszkiewicz, Clara Riggio, Kara Steinbrecher, Carrie Steingruby, Ashley Stephan, Isabella Sutterer, Sophia Torregrossa and Cara Westcott

Class of 2019:  Grace Breeding, Maria Duran Garcia, Molly Effer, Jessica Garcia, Molly Gerhardt, Olivia Goldkamp, Anna Gonsalves, Jennifer Hessel, Katherine Horack, Emma LaMartina, Sophie Laposha, Jane Leritz, Kathleen Mudd, Mary O’Brien, Shelby Petrus, Anna Powell, Bess Ramsey, Lucie Ramsey, Caitlyn Reilly, Mallory Schanuel, Jessica Schneider, Isabella Snyder, Reilly Steele, Emma Swingle, Abigail Tepen, Muiren Townsend, Elizabeth Trn, Anna Vuch, Allison Walsh and Alyson Winkelmann

Class of 2020:  Elizabeth Edmunds, Chloe Hayes, Amanda Kohne, Elizabeth Skoff, Claire Stinehart, Brooke Westcott, Isabelle White, Lauren Younger and Kelly Zipfel

First and Second Honors Awarded for the Spring 2017 Semester

Class of 2018, First Honors:

Morgan Bahr, Haley Baker, Bailey Beason, Anne Bettag, Emerson Brazile, Lilly Breheny, Emily Broughton, Gabrielle Cadieux, Megan Catlett, Caroline Cerutti, Laura Creamer, Fiona Curran, Grace Eisenbarger, Sarah Elbert, Margaret Fix, Kiley Freesmeier, Madelyn Grady, Lauren Heatherly, Grace Hickey, Caroline Hoffman, Marygrace Hummel, Julia Igel, Lily Kohlberg, Allison Kohne, Paige Kreher, Kaitlyn LaKamp, Natalie McDonald, Abigail Mika, Meredith Miklos, Josephine Moran, Maggie Moran, Lauren Paszkiewicz, Clara Riggio, Maria Scarfino, Madelyn Schneider, Claire Schulte, Giulina Sertl, Corinne Sorensen, Kara Steinbrecher, Carrie Steingruby, Ashley Stephan, Isabella Sutterer, Sophia Torregrossa and Cara Westcott

Class of 2018, Second Honors:

Kathryn Antonacci, Natalie Appelbaum, Reagan Becnel, Abigail Broske
Elly Butler, Mariana Cooper, Rachel DeNoyer, Lydia Edwards, Kaitlyn Estopare, Colleen Flynn, Kelly Gleeson, Gabrielle Glore, Sarah Gravette, Andrea Haferkamp, Emily Imo, McClain John, Caeley Kates, Eleanor Kelleher, Abigail Lawhorn, Emily Nowak, Kayla O’Toole, Angelina Reckert, Brooke Schwartz, Sarah Sorel, Julia Stahlhuth, Sabrina Steger, Isabelle Steinlage, Sydney Suntrup, Madison Thompson, Mary Todt, Taylor Vosse and Kaetlin Wurdack

Class of 2019, First Honors:

Anna Bair, Natalie Bianchino, Grace Breeding, Lauren Desmond, Maria Duran Garcia, Molly Effer, Jessica Garcia, Molly Gerhardt, Olivia Goldkamp, Anna Gonsalves, Olivia Harbaugh, Jennifer Hessel, Sophia Hilmes, Katherine Horack, Emily Howard, Emma LaMartina, Sophie Laposha, Phoebe Leon, Jane Leritz, Kathleen Mudd, Grace Nolan, Sarah Nowak, Mary O’Brien, Jane Ostenfeld, Shelby Petrus, Anna Powell, Bess Ramsey, Lucie Ramsey, Caitlyn Reilly, Abigail Riesmeyer, Meaghan Roussin, Mallory Schanuel, Jessica Schneider, Isabella Snyder, Lily Springer, Holly Stanze, Reilly Steele, Rose Steinhart, Emma Swingle, Abigail Tepen, Muiren Townsend, Elizabeth Trn, Grace Tvetene, Anna Vuch, Allison Walsh, Olivia Wilkerson and Alyson Winkelmann

Class of 2019, Second Honors:

Alphine Bangura, Lilly Bettag, Lauren Bretscher, Victoria Cichelero, Lauren Cole, Jenna Distler, Payton Eichhorn, Amy Erbs, Loghan Fanning, Abbey Feeney, Kelli Fitzgerald, Emily Haffner, Macy Holmes, Kathleen Hubeli, Hillary Hunter, Katherine Kraus, Maria Laaker, Ashley Liberto, Ashley Massud, Olivia Meyer, Jenna Mikitin, Molly Morrell, Grace Ojile, Rose Petrillo, Caroline Polansky, Paris Reichert, Karly Ruzicka, Helen Schallon, Carole Schuster, Madalyn Schweiss, Addison Stotts and Abigail Sutter

Class of 2020, First Honors:

Abigail Ashrafzadeh, Chloe Baize, Honora Bannes, Lena Baur, Caylin Cheak, Kate Cochran, Kathryn Cody, Mary DeClue, Elizabeth Edmunds, Chloe Hayes, Sydney Kirchoff, Amanda Kohne, Kathleen McWay, Malia Nance, Addison Raible, Bridget Reckert, Lauren Rutherford, Olivia Sander, Megan Schimpf, Sophia Sextro, Elizabeth Skoff, Claire Stinehart, Ashley Valentine, Chloe Weaver, Brooke Westcott, Isabelle White, Erin Wurtsbaugh, Lauren Younger and Kelly Zipfel

Class of 2020, Second Honors:

Ava Adams, Ellen Baldus, Paige Broyles, Mary Cavanaugh, Jenna Duenwald, Emily Dunn, Emily Elfrink, Elisabeth Friedhoff, Annie Gidionsen, Katherine Higgins, Margaret Houghland, Hannah Kaiser, Nataleigh Liddy, Meredith Matthes, Katherine McManus, Maura Ploesser, Abigail Rathouz, Madison Rausch, Abigail Schaeffer, Mallory Scheller, Brianna Schutzenhofer, Amanda Simpson, Cameron Soell, Jane Steinbrecher and Sophia Woods

Students Attend Selective Summer Coding Camps

Caeley Kates ’18 was one of 20 students selected to participate in Fontbonne University’s two-week Cyber Warrior Camp.  Through hands-on activities, speakers, and field trips to Emerson Electric and MasterCard, students learned about cybersecurity principals, SPAM and phishing detection, data hiding and more.  Learn more about the program here and read Caeley’s comments about the experience as published in the St. Louis Review.

Reagan Becnel ’18 was one of 20 students accepted into the St. Louis Kode with Klossy coding camp.  The two-week experience, started in 2014 by model and St. Louis native Karlie Kloss, is held in ten U.S. cities throughout the summer and empowers young women to not only learn to code but also to become leaders in technology.  Read more about this program here and watch coverage of the St. Louis camp on the Sunday TODAY Show

First Three Global Scholars Graduate

The Ursuline Education Network (UEN) has conferred the Ursuline Global Scholars Certificate upon three graduating students who have stretched beyond traditional core curriculum requirements and have demonstrated intellectual achievement, a commitment to service, passion for international issues and a desire to be involved in global change.

St. Louis students in the Global Scholars program study a world language for four consecutive years and take at least  four globally-focused courses in addition to completing independent reviews or reflections on at least eight works of international/cultural media.  They must also complete four co-curricular requirements that include holding a leadership role in the Leadership for Diversity Team or one of the three world language honor societies, participating in a Global Education Trip, hosting a visiting student, attending a conference or engaging in other globally-focused activities.  In addition, 20 hours of service with a focus on global/international issues must be completed as well as a 20-minute   capstone presentation given by the student about her global experience.

Ursuline Academy St. Louis is one of the first three Ursuline-sponsored schools in the world tooffer this program and we are proud to announce our first recipients and share summaries of their work.

 

Samantha Abel ’17

Co-curricular activities included participation in the United Nations’ 60th Commission on the Status of Women and the Archdiocese of St. Louis Immigration Teach-In, interviews with Ursuline Sisters from Slovenia and involvement in the United Nations Club

Cultural literacy readings/viewings included Night, Kite Runner, Forgotten Girls, America Divided, He Named Me Malala, and The Girl in the River

 Community service focused on the field of human sex trafficking

 

Madison Corsi ’17

Co-curricular activities included membership in the Leadership for Diversity Team and Latin Honor Society, hosting a South African student, participation in UA trips to France and England, and attending the UES Leadership Conference

Cultural literacy readings/viewings  include Nudge, Global Health Care: Issues and Policies, The Healing of    America, A Closer Walk, Sick Around the World  and The Painted Veil

Community service focused on healthcare with service performed at St. Louis Children’s Hospital

 

Colleen Hannegan ’17

Co-curricular activities included membership in the Hispanic Honor Society, participation in the Saints & Scholars Summer Theology Institute at Holy Cross College at Notre Dame as well as the Archdiocese of St. Louis Immigration Teach-In, and education regarding immigration in El Salvador

Cultural literacy readings/viewings  include Trojan Women, Behind the Beautiful Forevers, America Divided, Day of the Dead, Girl Rising and Romero

Community service performed in El Salvador through Project FIAT (Faith In Action Together)

Lexie Schomaker ’17 Named National Merit Finalist

Lexie Schomaker ’17 has achieved National Merit Finalist status and has been awarded a $2000 one-time corporate scholarship from Eaton through the National Merit program.  Lexie is one of 15,000 finalists who represent less than 1% of high school seniors in the nation.  As a result of her status, the University of Alabama has awarded her five years tuition, one year of housing, an annual stipend, a technology allowance and an opportunity for undergraduate research or study abroad.  A field hockey and lacrosse player, Lexie was also named as UA’s 2017 St. Louis Post-Dispatch Scholar-Athlete.

Libby Trn ’19 Selected for Missouri Scholars Academy

Missouri Scholars AcademyCongratulations to Libby Trn ’19 who has been selected to attend the 2017 Missouri Scholars Academy to be held June 11-July 1 at the University of Missouri–Columbia.

Founded in 1985, the Missouri Scholars Academy was established to provide educational experiences and enrichment opportunities which differ significantly from those provided in more traditional high school settings.  Libby is one of 330 Missouri scholars who will participate in this three-week program.

Alumnae Return to UA for Career Day

 

Juniors and seniors participated in a Career Day on April 6 – the first in recent years.  Growing from the Alumnae-Student Networking Lunches, 36 alumnae participated in yesterday’s event lead by Mrs. Katie Kempf ’01 (advancement) and Mrs. Allyson Sedlak (counseling).  Dena Basler McCaffrey ’88, current parent and Dean of Career and Technical Education at Jefferson College, and Mrs. Deb Tallo, current parent and Senior Vice President of Human Resources for the Gateway Region YMCA, spoke to students before they broke out into smaller sessions led by one, two or three alumnae in related fields.

Thank you to the following for their participation:

  • Peggy Abeln ’83 – physical therapist at PEG Therapists, Inc.
  • Haley Baer ’12 – registered nurse at Children’s Mercy Hospital of Kansas City
  • Morgan Baer ’12 – scribe and EMT at Total Access Urgent Care
  • Anne Marie Beckerle ’09 – associate attorney at Boggs, Avellino, Lach & Boggs, L.L.C
  • Martha Leverenz Burkhardt ’03 – owner/attorney at Burkhardt Law
  • Mary Dohle ’08 – assistant account executive at GROUP360 Worldwide
  • Claire Flowers ’02 – owner/designer at Claire Flowers
  • Chelsea Del Rosso ’09 – medical student at Saint Louis University School of Medicine
  • Laura Ernst Foughty ’00 – actress at Stages St. Louis and event coordinator at the Mildred Lane Kemper Art Museum
  • Peggy Springer Garcia ’84 – business development executive at Maritz
  • Dr. Stephanie Weber Gladbach ’96 – veterinarian at Concord Animal Hospital
  • Sarah Kueper Hoffman ’99 – manager of assortment and business planning at Famous Footwear at Caleres, Inc.
  • Erin Lenger Husband ’00 – senior VP of social media at FleishmanHillard
  • Dr. Kelly Balch Jobe ’01 – pediatric dentist at Sunset Hills Pediatric Dentistry
  • Kathleen Rafferty Kehoe ’85 – teacher at Special School District of St. Louis County
  • Leslie Kiesler-Shine ’93 – consulting services project manager at Ultimate Software
  • Kelly Pratt Kreidich ’02 – owner/photographer at Kelly Pratt Photography
  • Evelyn Krussel ’89 – project architect at Mitchell + Hugeback Architects
  • Kelly Larkin ’07 – counselor at Beyond Reason Consulting
  • Beth Laschober ’11 – occupational therapist at Mercy Hospital Jefferson County
  • Sharon Meyer Lenger ’98 – director of elementary school improvement for the Archdiocese of St. Louis
  • Emily Collins Lucey ’98 – pharmacist at Mercy Hospital
  • Maria Nichols Makowski ’85 – occupational therapist at Mercy Hospital
  • Tina Venker Marra ’02 – senior auditor/CPA/CFE at the Housing and Urban Development’s Office of the Inspector General
  • Veronica Fischer McDonnell ’86 – registered licenced dietitian
  • Haley Meyer ’04 – chemical engineer at Proctor & Gamble
  • Kim Mueckl ’10 – social worker and Generations program director at Stonecrest at Clayton View
  • Nicole Mueller ’12 – bone marrow transplant nurse at the Mayo Clinic of Minnesota
  • Michelle Murray ’90 – founder/managing partner at Segue Partners
  • Christa Pfile ’10 – owner at Simply Torn Art + Design and graphic designer at The Done Department
  • Lisa Manzo Preston ’89 – communications executive at Ameren Missouri
  • Leah Renaud ’11 – marketing coordinator at Cushman & Wakefield
  • Lisa Miceli Standage ’00 – fitness design consultant at Advanced Exercise
  • Captain Melissa Wahby Webb ’89 – commander of the St. Louis County Police Department Affton Southwest Precinct
  • Holly McGoff Wiesehan ’89 – acute care nurse practitioner at Washington University School of Medicine

 

Theology Teacher Earns National Recognition

Mrs. Kathleen Stinehart (theology) will receive the 2017 NCEA Lead. Learn. Proclaim. Award from the National Catholic Educational Association (NCEA) for dedication and commitment to excellence.

The annual award honors teachers who have demonstrated a strong Catholic educational philosophy as well as exceptional ability, dedication and results.  The 41 teachers, chosen from the more than 150,000 educators who teach in the nation’s Catholic elementary and secondary schools, will be recognized during the annual NCEA Convention & Expo that will take place April 18-20 in St. Louis.

“Teachers are the backbone of our Catholic educational system, providing day-to-day instruction in faith and academics for students at over 6,500 Catholic elementary and secondary schools across the nation,” said James Pavlacka, director of Leadership Development at NCEA.  “The excellence that these teachers display is an inspiration to all of us who work in Catholic education.”

As a teacher of theology, Mrs. Stinehart emphasizes the importance of service in daily life.  Integration of reading the Scriptures during the school day as well as participation in various service events form the basis for Kathleen’s approach for teaching her students about the beauty of theology.

“I believe that in all disciplines, our faith is essential in teaching and learning,” said Mrs. Stinehart.

Robotics Team Earns Rookie Award at Regional Competition

Ursuline Academy’s robotics team, UA Bearbotics, earned the Rookie All-Star Award during the recent St. Louis Regional FIRST Robotics Competition held at Chaifetz Arena.

This award celebrates the rookie team which exemplifies a young but strong partnership effort between its students and sponsors, as well as understands and promotes the mission of FIRST to inspire students to enjoy and learn more about science and technology.  The team was interviewed by the regional judges, designed and created a robot appropriate to the game’s challenges, and, based upon students’ leadership, vision and spirit, is considered a “Chairman’s Award team in the making.”

Ursuline was one of three rookie teams out of the 52 competing in the regional event, as well as one of only three all-girl teams.  Judges do have the option of not presenting this award if they feel that no rookie team meets the criteria, but UA easily earned this recognition.

With this award, the team has earned the right to compete during one of twoFIRST Championships to be held in St. Louis and Houston.  The St. Louis event will take place at The Dome at America’s Center April 26-29.  A competition schedule will be released when all participating teams have been finalized.

We thank the team’s main sponsors – Monsanto, Boeing and Girl Scouts of Eastern Missouri – as well as their coaches, Mr. Shane Hanson (physics/engineering) and Mr. Scott Edmunds (Boeing), and congratulate the team members on a successful season thus far!

  • Madison Yakstis ’18 (Team Leader)
  • Claire Roberson ’17 (Assistant Team Leader)
  • Kelly Zipfel ’20 (Assistant Team Leader)
  • Emma Douthitt ’17 (Mechanical Leader)
  • Elizabeth Edmunds ’20 (Electrical Leader)
  • Anna Gonsalves ’19 (Media Leader)
  • Caeley Kates ’18 (Business Leader)
  • Amanda Kohne ’20 (Safety Leader)
  • Libby Trn ’19 (Drive and Programming Leader)
  • Mary Weissert ’20 (Spirit Leader)